A Shakshuka tulajdonképpen fűszeres paradicsomszószban sült tojás. Származását tekintve sokan Izraelhez kötik ezt az ételt, de eredetileg Észak-Afrika országaiból (Tunézia, Algéria, Líbia, Marokkó) terjedt tovább a Közel-Keletre.
Nigellának is van egyébként egy hasonló receptje, ami a tojások a purgatóriumban névre hallgat, ő például ezt az ételt kifejezetten ajánlja másnaposság esetére is. Na persze szerintem ez az étel mindig jól tud esni.
A fűszerezés ízlés kérdése, ha valaki nem szereti a római köményt, akkor használhat helyette kakukkfüvet, vagy bármit, ami jól esik, illetve a zöldségeket is lehet variálni, tehetünk bele cukkinit vagy akár padlizsánt is. Mi ezt az egyszerűbb változatot szeretjük a legjobban.
Tálaláshoz friss bagettet vagy ezt a lepénykenyeret javaslom, amit annyira szeretünk, hogy hetente egyszer biztos, hogy az asztalra kerül. A receptje Mautner Zsófitól származik, én annyit változtattam rajta, hogy egy kis joghurtot tettem a tésztába, és így csökkentettem a víz mennyiségét. A tészta a hűtőben néhány napig eláll, így mindig süthetünk ki frissen annyit, amennyire éppen szükségünk van. Ehetjük magában jó minőségű olívaolajba tunkolva, de tálalhatjuk valamilyen mártogatóshoz (padlizsánkrémhez, humuszhoz, sült paprikakrémhez), nem mellesleg tökéletes kiegészítője az arab, valamint indiai fogásoknak is. Fogyaszthatjuk natúran, de meglocsolhatjuk egy kis olívaolajjal, és ízesíthetjük za’atar (szezámmag,sumák,kakukkfű) vagy dukkah ( törökmogyoró,szezámmag,római kömény, koriandermag) fűszerkeverékkel is. A zatart mindig házilag szoktam elkészíteni (recept itt), habár készen is kapható (Ázsia bolt a Vásárcsarnok mellett, Culinaris). Én most az egyiptomi dukkah fűszerkeverék elkészítését írom le nektek.
Hozzávalók :
A lepénykenyérhez:
- 32 dkg liszt
- 7 g szárított élesztő
- 2 tk. só
- 2 ek. olívaolaj
- 100 ml görög joghurt
- 100 ml langyos víz
A dukkah fűszerkeverékhez:
- 5 dkg törökmogyoró
- 3 dkg szezámmag
- fél ek. koriandermag
- fél ek. római kömény
- fél tk. só
- néhány csavarásnyi frissen őrölt bors
A shakshukához:
- 1 fej lilahagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 2 kápia vagy kaliforniai paprika
- 1 doboz 40 dkg-os hámozott, darabolt paradicsomkonzerv
- 1-1,5 tk. római kömény
- fél tk. pirospaprika
- fél tk. kurkuma
- 4 tojás
- 4 ek. olívaolaj
- fél tk. cukor
- só, frissen őrölt bors
- 1 csokor petrezselyem vagy vegyesen koriander és petrezselyem
Elkészítés:
Először a fűszerkeveréket készítjük el.
Egy száraz, forró serpenyőben megpirítjuk a törökmogyorót. Ha megvan, félretesszük, hűlni hagyjuk. A szezámmagot is aranyszínűre pirítjuk, majd egy tálkába öntjük.
Végül a koriandermagot és a római köményt pirítjuk illatosra.
A kihűlt mogyoróról a héját ledörzsöljük.
Az összes hozzávalót mozsárba tesszük, és durvára törjük (mozsár hiánya esetén egy nehezebb lábas aljával törjük össze), végül sózzuk, borsozzuk.
A fűszerkeveréket száraz helyen 2-3 hétig lehet tárolni. A keveréket szórhatjuk paradicsomsalátára, vagy lepénykenyérre, olívaolajjal kikeverve mártogatósként is felhasználhatjuk, valamint húsok és zöldségek fűszerezésére is kiváló lehet.
A lepénykenyérhez a lisztet egy nagyobb tálba tesszük, elkeverjük a sóval, valamint a szárított élesztővel.
A langyos vízhez adjuk a joghurtot, valamint az olívaolajat, majd az egészet a lisztes keverékhez adjuk. Rugalmas tésztát gyúrunk.
Huzatmentes helyen, letakarva körülbelül 45 percig kelesztjük.
Ha azonnal felhasználjuk, akkor kezünkkel lecsippentünk a tésztából egy darabot, és kézzel kinyújtjuk (használhatunk persze nyújtófát is, de én így jobban szeretem, mert az eredmény sokkal rusztikusabb).
Száraz, forró serpenyőben készre sütjük.
Még melegen meglocsoljuk olívaolajjal, és megszórjuk a fűszerkeverékkel.
Ha nem használnánk fel rögtön, akkor tegyük a hűtőbe letakarva (néhány napig eláll).
Ha tetszett a bejegyzés kövess Facebookon, illetve Instagramon is!
A shakshukához a lilahagymát felaprítjuk, és 4 evőkanál olívaolajon a fokhagymával együtt üvegesre dinszteljük.
Hozzáadjuk a fűszereket, valamint az előzőleg felkockázott paprikát. Néhány percig hagyjuk pirulni a kápia paprikát, majd a paradicsomkonzervet is hozzáadjuk, sózzuk, borsozzuk, a paradicsom savasságától függően édesítjük kis cukorral.
Alacsony lángon körülbelül 10 perc alatt sűrűre főzzük a paradicsomszószt.
Végül beleütjük a tojásokat, és addig hagyjuk a tűzön, amíg a tojásfehérje megszilárdul, de a sárgája még folyós marad.
Tálaláskor az egészet megszórjuk durvára aprított petrezselyemmel vagy korianderrel.